Kilo verememenizin sebebi D vitamini eksikliği olabilir!

 

Teknoloji ilerledikçe insanoğlu doğadan kopmaya başladı. Doğadan koptukça da birçok sağlık problemi yaşar oldu. Son günlerde üzerinde en çok durulan konulardan biri de D vitamini eksikliği. İç hastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya, D vitamin eksiliği ile ilgili bilgi veriyor.

En önemli D vitamini kaynağı güneş. Yüksek katlı apartmanlarda yaşayan, plazalarda bilgisayar başından kalkmadan çalışan, haftasonlarını da doğada piknik yapmak yerine kapalı alışveriş merkezlerinde alış veriş yaparak geçiren günümüz insanı, güneşi doğrudan göremez oldu. O nedenle yeteri kadar dışarı çıkmayan, güneşi pencerenin arkasından gören, güneşe çıktığında da yüksek koruma faktörlü krem kullanarak güneşten gelen D vitaminini vücuduna almayan bir çok insanda D vitamini eksikliği kaçınılmaz hale geldi.

Dr. Ayça Kaya, D vitamini eksikliğinin vücudumuza verdiği zararlar ve daha etkili D vitamini kullanmanın yollarını anlatıyor:

* D vitamini yüzde 90-95 arasında güneşten gelir. Yüzde 5-10 arasında ise sardalye, somon gibi yağlı balıklarda, süt, tereyağı, yumurta sarısı, brokoli, maydanoz, yulaf gibi besinlerde bulunur. Ancak beslenme ile istediğiniz kadar bu besinlerden yeseniz de yeteri kadar güneşe çıkmazsanız vücut gerekli D vitaminini bulamaz.

* Vücutta D vitamini hormon olarak görev yapar. Temel görevi bağırsaktan Kalsiyum emilimini arttırır. Kemik mineralizasyonunu sağlar, kalsiyum ve fosfor dengesini ayarlar ve kas-sinir sisteminin fonksiyonlarını düzenler.

* D vitamini eksikliği başta kemikte mineral bozukluğu olan Osteomalazi denilen hastalığa neden olur. Kalsiyum ve D vitamini eksikliği Osteoporoz dediğimiz kemik erimesi hastalığının da en büyük nedenidir. Bunlarla birlikte yapılan bir çok yeni araştırmada Tip1 diyabete, Multiple Skleroz denilen bir nörolojik hastalığa, bağırsakları tutan Crohn olarak adlandırdığımız hastalığa, eklem romatizması olarak bilinen Romatoid Artrite ve başta meme kanseri, prostat ve bağırsak kanseri olmak üzere bir çok kanser türüne de yatkınlığı artırdığı gösterilmiştir.

 

* D vitamininden fakir beslenen ve yeteri kadar güneş görmeyen hayvanlar üzerine yapılan bazı araştırmalarda , D vitamini eksikliğinin pankreas insülin salınımını negatif etkileyerek glikoz metabolizmasını bozarak insülin direncine yatkınlığı artırdığı ve bu durumun beraberinde obeziteye de neden olabileceği gösterildi.

* Bazı hayvanlar üzerine yapılan çalışmalarda D vitamini eksikliğinin üremeyi negatif yönde etkileyerek doğurganlığın da önüne geçtiği gösterildi.

* Son yıllarda düşük D vitamini düzeylerine karşı tedaviler uygulanmaya başlandı. Ancak D vitamini yağda çözünen bir vitamin olduğu için kontrolsüz ve rastgele alımı vücutta birikerek zehirleyici etkiye neden olur.Özellikle yüksek kalsiyum damarlarda ve böbrekte birikir. Zehirlenme belirtisi olarak bulantı, kusma, kabızlık, kas-kemik ağrıları, kalpte ritim problemleri ve böbrek yetmezliği şeklinde kendini gösterir. Çok yüksek dozları öldürücü olabilir.

* Yılda en az bir kez D vitamini düzeyi bakılarak hekim kontrolünde gerekli yerine koyma tedavileri yapılmalıdır.

* Kişiler günlük yaşamlarında D vitamini eksikliğinden korunmak için haftada en az 3-4gün kol içlerini ve bacak ön yüzlerini güneş kremi sürmeden direkt güneş ışığı ile 15-20 dakika güneşlendirmelidirler.

 

 

Diğer İçerikler

Top