ÖNEMLİ BİLGİLER » Sağlıklı Beslenme » Yorgunluğunuzu Yiyeceklerinizle Yenin

Yorgunluğunuzu Yiyeceklerinizle Yenin

Sabahları yorgun mu kalkıyorsunuz? Gün içinde enerji düşüklüğü yaşıyor musunuz? Enerji düşüklüğü yaşadığınızda da ilk eliniz çukulatalara ve şekerlemelere mi gidiyor? Bir an önce akşam olsa da uyusam mı diyorsunuz? İşte size yorgunluğunuzu yenmenin yolları.

 

Vücudumuzun yapıtaşı yiyeceklerimizdir. Yiyeceklerimizi ne kadar doğru seçersek o kadar kaliteli ve iyi bir yaşamımız olur. Öncelikle işe ana enerji kaynağımız karbonhidratları tanıyarak başlayalım. Karbonhidratlar vücudumuza enerji verir. Karbonhidratları da basit ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayırırız.

Basit karbonhidratların içindeki şeker kanımıza daha çabuk karışır ve kan şekerimizi çabuk yükseltir, hızlı yanıta cevap olarak bir kaç saat içinde kan şekerimiz düşer ve tekrar yorgunluk yaşayabiliriz. Kompleks karbonhidratların vücudumuzda kullanımı daha iyidir ve bizi daha uzun süre tok tutar, daha enerjik hissettirir.

 

Şekerli yiyecekler, bal, pekmez, çukulata, helva, lokum, tatlılar, şeker oranı yüksek meyvalar, muz, incir, üzüm basit karbonhidratlara örnektir. Özellikle şeker ve çukulatanın verdiği enerji yalancı enerjidir. Bu yiyecekler kan şekerimizi hızlı yükseltir ve hızlı düşürür. Yani aşırı yorgunluk hissettiğimizde bir miktar bu yiyeceklerden yediğimizde öncelikle hızlı bir kendini iyi hissetme safhası akabinde de yorgunluğun derinleşerek uyku isteğinin ortaya çıktığını görürüz. Bu durumu özellikle hipoglisemisi olan insanlar öğleden sonraları, basit karbonhidrat yüklü bir öğlen yemeğinin hemen 1-2 saat arkasından yaşar. Şekeri yükseltmek için yenilen çukulata önce iyi hissettirir daha sonra da daha fazla yorgunluk, halsizlik ve uyku isteği şeklinde vücutta kendini gösterir.

 

Kompleks karbonhidratlara örnek olarak bulgur, kurubaklagiller, işlenmemiş unlar, kepekli pirinç, ekşi meyvalar, kivi, ayva, turunçgiller örnek olarak verilebilir. Özellikle reaktif hipoglisemi dediğimiz yemek sonrası şekeri düşen hastaların, bu türdeki karbonhidratları şeçerek yemeleri kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlar.

 

Şeker, yağ ve beyaz un direkt yorgunluğu tetikleyen yiyeceklerdir. Özellikle bu üç yiyeceğin bileşimi ile oluşturulmuş gıdalar; kurabiyeler, poğaçalar, açmalar, şekerli ve şerbetli tatlılar yorgunluğu tetikler.

 

Insan vücudu bir makine gibidir. Vücudun normal metabolizması sırasında besinler alınır, bu besinler vücudun yapıtaşına çevrilir ve bu esna da serbest radikaller dediğimiz bazı zararlı atıklar oluşur. Normalde insan vücudunun bunu kendi kendine temizleyen mekanizması vardır. Buna antioksidan yolaklar denir. Bazı yiyeceklerin ve içeceklerin de antioksidan kapasiteleri yüksektir. Özellikle B-karaten, C vitamini, E vitamini açısından zengin yiyecekler, omega-3 oranı yüksek yiyecekler, selenyum iyonu antioksidan açıdan yüksek yiyeceklerdir.

Semizotu, turunçgiller, ceviz, ıspanak, badem, nar, havuç, kivi, ananas, balık, kurubaklagillerin hem vücudumuzu temizleyici hem de zindelik verici özellikleri vardır.

 

Yorgunluğun nedeni sadece kötü beslenmek değildir. Bazı hastalıkların seyrinde de yorgunluk görülebilir. Örneğin, kansızlık, tiroid bezlerinin az çalışması, Vitamin B12 eksikliği, hipoglisemi, çeşitli bağ dokusu hastalıklarının seyrinde de yorgunluk şikayetleri ortaya çıkabilir. Kendinizi sürekli yorgun hissediyorsanız bunun direkt kötü beslenmekten önce metabolik bir hastalığa bağlı olabileceğini de bilin. Öncelikle bir iç hastalıkları uzmanına başvurun ve bu hastalıklar açısından detaylı bir inceletme yaptırın. Bunlar toplumda aslında oldukça sık görülen hastalıklardır. Eğer böyle bir hastalığınız varsa öncelikle bu hastalıkların tıbbi tedavisini yapmak uygun olur.

 

 

Yorgunluğa iyi gelebilecek örnek menuler

 

MENU I

Sabah: 2 dilim tam tahıl ekmeği

1 dilim az yağlı peynir

Bir bardak taze sıkılmış portakal suyu

 

Ara öğün: 3 tane kuru kayısı+2 ceviz

 

Öğlen: 6 yemek kaşığı kurufasulye

2 yemek kaşığı bulgur pilavı

Bol limonlu roka salatası

 

İkindi: 3 dilim anananas, 3 yemek kaşığı yoğurt ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi karıştırılarak meyvalı yoğurt yapılarak tüketilebilir.

 

Akşam: 2 yemek kaşığı kepekli pirinç pilavı

2 tane ızgara köfte ve buharda haşlanmış brokoli-karnıbahar-brüksel lahanası

1 kase cacık

 

MENU II

Sabah: 1 su bardağı az yağlı süt

4 yemek kaşığı müsli

1 kivi

 

Ara: 2 tane kepekli grisini

1 fincan sütlü yeşil çay

 

Öğlen: 1 kase mercimek çorbası

4-5 yemek kaşığı 1 yumurta ile yapılmış ıspanak

1 kase yoğurt

 

Ara: 1 tane çavdar ekmeğine yapılmış yağsız tost

1 bardak taze sıkılmış nar-elma-portakal suyu

 

Akşam: Orta büyüklükte fırında pişmiş balık

2 yemek kaşığı kepekli domates soslu makarna

Bol limonlu ve sarımsaklı yeşil salata

Diğer Başlıklar

Dr.Ayça Kaya’nın kitabı Sayarak Zayıfla 5333 Dr.Ayça Kaya’nın kitabı Sayarak Zayıfla 5333

Aynanın karşısına geçtiğinizde kendinizi beğenmiyorsanız, tartıya çıkmaktan korkuyorsanız, bir davete ya da toplantıya katılacağınızda rahatsızlık duyuyorsanız, “Giyecek hiçbir şeyim yok” diyorsanız, artık harekete geçmenin vakti gelmiş de geçiyor demektir!

Videolar

İncelten Tariflerden Seçmeler

Daha Sağlıklı Mutfak İçin!...

Daha Sağlıklı Mutfak İçin!...

UYARI: aycakaya.com web sitesinde yayımlanan makale, bilgi ve görüntüler izin alınmaksızın hiç bir şekilde başka bir yerde kullanılamaz

© 2014 Dr. Ayça Kaya Sağlıklı Yaşam Merkezi
Designed by: OrBiT