ÖNEMLİ BİLGİLER » Sağlıklı Beslenme » Bayramda Kilo Kontrolüne Dikkat!!!

Bayramda Kilo Kontrolüne Dikkat!!!

​Ramazan ayı boyunca değişen yeme şekline bağlı çoğu zaman vücut ağırlığında azalmalar ortaya çıkar. Ancak oruç döneminden sonra tekrar eski yeme şekline dönülmesi ile birlikte verilen kilolar fazlası ile geri alınabilir. Özellikle orucun hemen akabinde şeker bayramı bir ödül gibi gelir, adı şeker olan kendide şeker yüklü olan bu bayramda, verilen ilk kilolar yavaş yavaş geri gelmeye başlar.

Özellikle yapımında fazla miktarda yağ, şeker ve un kullanılan hamurlu-şerbetli tatlılardan, kızartmalardan ve hamur işlerinden uzak kalabilmekte fayda var. Enerji değeri çok yüksek olan bu yiyecekleri bir gün içinde birkaç porsiyon tüketirsek, bel çevremizin genişlemesi muhakkaktır. Bel çevresi genişlemesi de başta insülin direnci, karaciğer yağlanması, tansiyon yükselmesi gibi metabolik hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır. Birkaç noktaya dikkat ederseniz bayramda da kilo kontrolünü elde tutabilirsiniz.

Bayramda kilo almamak için bir kaç öneri:

Eş dost ziyaretlerine asla aç karnına gitmeyin. Eğer aç giderseniz, ikram edilen yiyeceklerden iki kat daha fazla yiyebilirsiniz. İkramlar karşısında asla ‘’ben diyet yapıyorum, rejimdeyim’’ kelimelerini kullanmayın. Bu kelimeleri kullandığınızda herkesin söz birliği yapmışçasına size yedirmeye çalıştığını görürsünüz. Siz de bir müddet sonra dayanamazsınız ve yersiniz. O nedenle ikramlar karşısında ‘’ben birazdan yiyeceğim’’ veya ‘’ben birazdan kendim alırım’’ dediğinizde hiç kimsenin yemeniz konusunda ısrar etmediğini görürsünüz. Siz de rahat rahat neyi ne kadar yiyeceğinize karar verirsiniz.

Güne hafif bir kahvalti ile başlayın: Gün içinde yaptığınız ziyaretlerde mutlaka ikramlar olacaktır. Her ikrama hayır diyemeyeceğimiz için önlemi baştan almakta fayda var. O nedenle sabah kahvaltsını hafif yapın. 1 kase yoğurt, beraberinde 1 adet mevsim meyvesi ve 3-4 tane bademle yapılan kahvaltı yeterli olur.

Öğlen yemeğini acıktığınızda yiyin. Etli, peynirli veya tavuklu bir salata ile bir bardak ayran içtiğinizde açlığınıza çok iyi bir cevap vermiş olursunuz. Burada dikkat edilecek nokta bu salatanın yanında ekmek, pilav, makarna türü bir yiyecek yememektir.

Öğleden sonraki bayram gezmelerinizde de ikram edilen yiyeceklerden 4 dilim baklava, 3 dilim börek, iki dilim kek yerine; mümkünse 1 porsiyon sütlü tatlı, 1 dilim börek ve 1 ince dilim kek tercih edilebilir. Bu tüketilen tatlı miktarlarının günde iki porsiyonu geçmemesine özen göstermek gerekir. Şeker hastalarının, kalp hastalarının, tansiyon hastalarının bu yiyeceklerden uzak durmalıdır.
Gün içinde gazlı içecekler, konsantre meyve suları, şekerli limonatalar yerine; su, şekersiz meyve çayları, taze sıkılmış meyve suları ve ayran tüketimini artırmak daha iyi olur.
 

Akşam yemeğini az yemenin faydası var: Gün içinde tüketilen ikramlardan sonra akşam yemeğini az yemek gerekir. 5-6 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği ile 1 kase cacık ve 1 porsiyon meyve yemek yeterli olacaktır.

Kilo kontrolünün önemli bir bölümünün de hareket etmek olduğunu unutmamak gerekir. Bayram tatilini fırsat bilerek günlük aktivitemizi de artırmak, yediklerimizi dengelemek açısından önemlidir.

Oruç ve bayram döneminde aldığınız önlemler yeterli olmadıysa ve kilo artışınız devam ediyorsa, bu konuda muhakkak tıbbi yardım almanız gerekir.

 

Diğer Başlıklar

Dr.Ayça Kaya’nın kitabı Sayarak Zayıfla 5333 Dr.Ayça Kaya’nın kitabı Sayarak Zayıfla 5333

Aynanın karşısına geçtiğinizde kendinizi beğenmiyorsanız, tartıya çıkmaktan korkuyorsanız, bir davete ya da toplantıya katılacağınızda rahatsızlık duyuyorsanız, “Giyecek hiçbir şeyim yok” diyorsanız, artık harekete geçmenin vakti gelmiş de geçiyor demektir!

Videolar

İncelten Tariflerden Seçmeler

Daha Sağlıklı Mutfak İçin!...

Daha Sağlıklı Mutfak İçin!...

UYARI: aycakaya.com web sitesinde yayımlanan makale, bilgi ve görüntüler izin alınmaksızın hiç bir şekilde başka bir yerde kullanılamaz

© 2014 Dr. Ayça Kaya Sağlıklı Yaşam Merkezi
Designed by: OrBiT